Zákonný zástupce je povinen zajistit povinné předškolní vzdělávání formou pravidelné denní docházky v pracovních dnech. Pro děti, které dosáhnou do 31.8. pěti let, je předškolní vzdělávání od 1.9. daného roku. povinné Rozsah povinného předškolního vzdělávání je stanoven na 4 hodiny denně.
Vzdělávání v mateřské škole se poskytuje bezúplatně dětem, které jsou v povinném předškolním ročníku a do 31.8. dosáhly věku 5-ti let.
Edukativně stimulační skupiny jsou programem, který si klade za cíl komplexní a systematický rozvoj předškolních dětí. Hravou formou podněcuje schopnosti, dovednosti a funkce důležité pro zvládání trivia (tj. pro budoucí čtení, psaní, počítání). Snaží se v dětech probouzet zvídavost, pomáhá jim postupně si zvykat na cílenou práci, soustředit se na činnosti úkolového typu, pracovat a komunikovat v kolektivu, dodržovat pravidla atd.
K tomu, aby se dítě naučilo správně a bez problémů číst, psát a počítat, je zapotřebí souhry mnoha schopností a funkcí.
Tyto si můžeme rozdělit do několika oblastí:
Rodič je pokaždé seznámen s cílem a významem prováděné činnosti. Přítomnost rodiče je velmi důležitá a to z následujících důvodů:
V programu Edukativně stimulačních skupin jsou rozvíjeny i další neméně důležité předpoklady pro školní práci. Nenásilným způsobem učíme dítě osvojovat si pracovní návyky, ke kterým patří záměrná koncentrace pozornosti, smysl pro povinnost, uvědomování si toho, že je úkol třeba dokončit.
Zároveň si dítě procvičuje i svoje sociální a komunikační dovednosti. Učí se lépe respektovat autoritu, pracovat pod jejím vedením, komunikovat s ní, ale také s ostatními dětmi, dodržovat určitá pravidla činností a sociálního chování.
Program skupin je rozvržen do 10 lekcí. Každá lekce má svou pravidelnou strukturu, jednotlivé činnosti se střídají a navazují na sebe. Postupuje se po krocích od jednoduššího ke složitějšímu, od snadnějšího k obtížnějšímu, od dílčího ke komplexnějšímu. Jedna lekce trvá přibližně hodinu, přičemž obvyklá frekvence lekcí je 1x za týden popř. 14 dní.
Program Edukativně stimulačních skupin poskytujeme zdarma, veškeré pomůcky hradí mateřská škola.
Metoda dobrého startu je soubor cvičení a her, které podporují psychomotorický vývoj dítěte.Tato cvičení jsou součástí přípravy na výuku čtení a psaní a jsou zaměřena na prevenci školních obtíží. Přibližují dětem svět písmen a psané řeči, uvolňují ruku, koordinují jemnou a hrubou motoriku.
Tato metoda rozvoje dětí je součástí Školního vzdělávacího programu a je určena všem předškolním dětem a dětem s odloženou školní docházkou. Probíhá v dopoledních hodinách vždy jednou týdně v mateřské škole.
1x měsíčně dostanou děti domů pracovní listy, kterou budou shrnutím uplynulého měsíce.
Na vypracování domácích úkolů mají děti čas do zadání dalších úkolů.
Děti by měly být vedeny k čtenému, mluvenému slovu, měly by vydržet poslouchat pohádku, také krátké pohádky reprodukovat, vyprávět souvisle své zážitky. Je třeba pravidelně dětem předčítat.Pokud přečtete doma knížku nebo si ji s dítětem budete jen prohlížet a povídat si o obrázcích, vyplňte čtenářský list (dítě nakreslí obrázek).
S dětmi provádíme denně jazykovou chvilku- zařazujeme dechová a artikulační cvičení, cvičení na rozvoj sluchového a zrakového vnímání, procvičujeme jednotlivé hlásky, k hláskám se učíme básničky (Brousek pro tvůj jazýček). Jazyková chvilka nenahrazuje logopedickou péči u odborníka.
Pokud na dítěti pozorujete, že nemá některé hlásky vyvozené, navštivte logopeda.
Kontakt: Mgr. Markéta Dufková, klinický logoped, tel.: 607 586 640, info@logopedie-dufkova.cz
Rodiče budou před zápisem do školy seznámeni s výsledky diagnostiky. U dětí provádíme diagnostiku, sledujeme vývoj a připravenost k zahájení školní docházky. Pokroky a neúspěchy zaznamenáváme a vyhodnocujeme. S rodiči se pravidelně setkáváme na "Edukativně stimulačních skupinách".
Navštěvujeme Základní školu ve Křenově.